| Manufacturer Part Number: | Y406620K0000F0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 1% 1.2W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y406620K0000F0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y406620K0000F0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSH | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1.2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2.5ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 225°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y406620K0000F0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y406620K0000F0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y406620K0000F0W is new and unused, you can buy Y406620K0000F0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y406620K0000F0W.
| EEU-FR1J181B | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1J181B.pdf | |
| 100YXM10MEFCT16.3X11 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXM10MEFCT16.3X11.pdf | |
| UBT1A102MPD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | UBT1A102MPD.pdf | |
| UAS2D330MPD | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAS2D330MPD.pdf | |
| EKMQ201ELL470MK20S | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201ELL470MK20S.pdf | |
| EKZN250ELL332MM20S | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN250ELL332MM20S.pdf | |
| B41231B6109M | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B6109M.pdf | |
| MAL210243333E3 | 33000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210243333E3.pdf | |
| UPW1J821MHH | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J821MHH.pdf | |
| LXZ63VB68RM8X12LL | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | LXZ63VB68RM8X12LL.pdf | |
| C971U472MUWDBA7317 | 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.551" Dia (14.00mm) | C971U472MUWDBA7317.pdf | |
| C2012C0G2W181J060AA | 180pF 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012C0G2W181J060AA.pdf | |
| FK26C0G2J121J | 120pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26C0G2J121J.pdf | |
| GRM0335C1ER10BA01J | 0.10pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1ER10BA01J.pdf | |
| AMK042BJ473MC-W | 0.047µF 4V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | AMK042BJ473MC-W.pdf |