| Manufacturer Part Number: | Y406276R6000A0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 76.6 OHM 0.05% 0.3W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y406276R6000A0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y406276R6000A0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSH | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 76.6 | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.3W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2.5ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 225°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y406276R6000A0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y406276R6000A0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y406276R6000A0W is new and unused, you can buy Y406276R6000A0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y406276R6000A0W.
| UMF0J101MDD1TP | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF0J101MDD1TP.pdf | |
| 106CKH050M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 16.579 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 106CKH050M.pdf | |
| 227LBB400M2CF | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13036 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 227LBB400M2CF.pdf | |
| EEU-TP1V121B | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 190 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V121B.pdf | |
| ECE-P1KA153HA | 15000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 28 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P1KA153HA.pdf | |
| PSU6435 | 64µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU6435.pdf | |
| 25YXA33MEFCTA5X11 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25YXA33MEFCTA5X11.pdf | |
| AFC106M35C12T-F | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC106M35C12T-F.pdf | |
| AVS476M50G24B-F | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS476M50G24B-F.pdf | |
| B41890A4277M | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A4277M.pdf | |
| ULV2E150MNL1GS | 15µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | ULV2E150MNL1GS.pdf | |
| ELXZ100ELL103MM35S | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ100ELL103MM35S.pdf | |
| B43252B2397M | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B2397M.pdf | |
| LLS2V151MELA | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2V151MELA.pdf | |
| B43305A9107M87 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.36 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9107M87.pdf |