| Manufacturer Part Number: | Y402730R0000B9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 30 OHM 0.1% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y402730R0000B9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y402730R0000B9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 30 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y402730R0000B9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y402730R0000B9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y402730R0000B9W is new and unused, you can buy Y402730R0000B9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y402730R0000B9W.
| UFW1H100MDD1TD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H100MDD1TD.pdf | |
| ESMG630ELL332MP40S | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ELL332MP40S.pdf | |
| UHE1J560MPD | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1J560MPD.pdf | |
| 383LX183M100B092VS | 18000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 17 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 383LX183M100B092VS.pdf | |
| CGS393U100X5R | 39000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS393U100X5R.pdf | |
| USW1HR47MDD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1HR47MDD.pdf | |
| UKW2A2R2MDD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A2R2MDD.pdf | |
| 16ZT100MT16.3X11 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 125°C | 16ZT100MT16.3X11.pdf | |
| UPS2C220MPD | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2C220MPD.pdf | |
| B41889A2687M | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 540 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41889A2687M.pdf | |
| 478LBB080M2CH | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 52.91 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 478LBB080M2CH.pdf | |
| E81D500VNN332MR30T | CAP ALUM 3300UF 50V RADIAL | E81D500VNN332MR30T.pdf | |
| MVA50VC4R7MD55TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.319 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA50VC4R7MD55TP.pdf | |
| C0603C103K3GACTU | 10000pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C103K3GACTU.pdf | |
| C1206C475K8NACAUTO | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X8L 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C475K8NACAUTO.pdf |