| Manufacturer Part Number: | Y40271K20000B9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2K OHM 0.1% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y40271K20000B9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y40271K20000B9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y40271K20000B9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y40271K20000B9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y40271K20000B9W is new and unused, you can buy Y40271K20000B9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y40271K20000B9W.
| UPJ1K470MPD6TD | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K470MPD6TD.pdf | |
| LGX2G121MELZ30 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2G121MELZ30.pdf | |
| UZP1H0R1MCL1GB | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP1H0R1MCL1GB.pdf | |
| UPJ1V331MHD6TO | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V331MHD6TO.pdf | |
| UCZ2A301MNQ1MS | 300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 110 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C | UCZ2A301MNQ1MS.pdf | |
| UWZ1V330MCL1GS | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1V330MCL1GS.pdf | |
| MALREKB05BA122N00K | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 90.43 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05BA122N00K.pdf | |
| ELXV350ETC121MH12D | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV350ETC121MH12D.pdf | |
| MAL203675101E3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203675101E3.pdf | |
| UPJ2A680MPD | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A680MPD.pdf | |
| 227LBA200M2BC | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13036 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227LBA200M2BC.pdf | |
| B41868W8337M | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W8337M.pdf | |
| EKMH500VNN103MR50T | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VNN103MR50T.pdf | |
| B43505C2337M82 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C2337M82.pdf | |
| B43540A5157M7 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 710 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5157M7.pdf |