| Manufacturer Part Number: | Y40271K00000F9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 1% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y40271K00000F9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y40271K00000F9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y40271K00000F9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y40271K00000F9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y40271K00000F9W is new and unused, you can buy Y40271K00000F9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y40271K00000F9W.
| 860080674010 | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080674010.pdf | |
| EEE-HA1HR47R | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1HR47R.pdf | |
| EET-ED2W151BA | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 884 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W151BA.pdf | |
| EEE-HC1H100P | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EEE-HC1H100P.pdf | |
| 474SML050MD4 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 423.28 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 474SML050MD4.pdf | |
| UKL1V470MPDANA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1V470MPDANA.pdf | |
| B41858C7128M | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C7128M.pdf | |
| B43508E2687M | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2687M.pdf | |
| 36DX722F200CF2A | 7200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX722F200CF2A.pdf | |
| ECE-P2AP223HA | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 15 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-P2AP223HA.pdf | |
| B41828A5686M | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A5686M.pdf | |
| UPB1C101MED1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB1C101MED1TD.pdf | |
| MAL212855688E3 | 6.8µF 16V Aluminum Capacitors Radial 30 Ohm @ 100Hz | MAL212855688E3.pdf | |
| CL05C470JB5NNNC | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C470JB5NNNC.pdf | |
| C4520JB3A471K130KA | 470pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor JB 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | C4520JB3A471K130KA.pdf |