| Manufacturer Part Number: | Y4027120K000B9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 0.1% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y4027120K000B9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y4027120K000B9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Resistor Stability Put to the Test (Demo Video) - VFR Mars Needs Bulk Metal® Foil Resistors (Demo Video) - VFR Advantages of Using Bulk Metal® Foil Resistors in High-Humidity Environments (Demo Video) - VFR High Energy Pulse, Performance Comparison (Product Demo) | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y4027120K000B9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y4027120K000B9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y4027120K000B9W is new and unused, you can buy Y4027120K000B9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y4027120K000B9W.
| EEA-GA1A220 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1A220.pdf | |
| EEU-FR1V181 | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1V181.pdf | |
| EKMQ201VSN821MR25S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201VSN821MR25S.pdf | |
| URS2C470MHD1TN | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2C470MHD1TN.pdf | |
| ECE-A0JKS101I | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKS101I.pdf | |
| UKL1HR47MDDANA | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1HR47MDDANA.pdf | |
| MAL213659479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213659479E3.pdf | |
| SK220M350ST | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK220M350ST.pdf | |
| MAL216051471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216051471E3.pdf | |
| B43254C2227M000 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C2227M000.pdf | |
| B43504E2227M7 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2227M7.pdf | |
| 227LBA450M2DF | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.50715 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227LBA450M2DF.pdf | |
| E36D500LPN763TEE3M | 76000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN763TEE3M.pdf | |
| MAL250057222E3 | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 54 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250057222E3.pdf | |
| ECE-T2GA102FA | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 166 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2GA102FA.pdf |