| Manufacturer Part Number: | Y40131K00000Q9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 0.02% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y40131K00000Q9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y40131K00000Q9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | FRST | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2.5ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y40131K00000Q9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y40131K00000Q9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y40131K00000Q9W is new and unused, you can buy Y40131K00000Q9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y40131K00000Q9W.
| SLPX332M080E3P3 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 101 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX332M080E3P3.pdf | |
| EEE-TG1K100P | 10µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.3 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1K100P.pdf | |
| LGR2W560MELA25 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2W560MELA25.pdf | |
| 477KXM063MQV | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 352.7 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 477KXM063MQV.pdf | |
| UPW0J821MPD6TD | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW0J821MPD6TD.pdf | |
| EEE-FK1H271SP | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 180 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1H271SP.pdf | |
| UPJ1H470MED1TA | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H470MED1TA.pdf | |
| AFK107M25E16B-F | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK107M25E16B-F.pdf | |
| UPJ2D330MHD | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2D330MHD.pdf | |
| B41505F8228M2 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505F8228M2.pdf | |
| 380LQ152M180J052 | SNAPMOUNTS | 380LQ152M180J052.pdf | |
| EKMM401VSN151MA20T | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN151MA20T.pdf | |
| 380LQ822M063J052 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 51 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ822M063J052.pdf | |
| B43504E2827M60 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2827M60.pdf | |
| B43601C9277M82 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9277M82.pdf |