| Manufacturer Part Number: | Y16285K00000F9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5K OHM 1% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16285K00000F9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16285K00000F9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16285K00000F9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16285K00000F9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16285K00000F9W is new and unused, you can buy Y16285K00000F9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16285K00000F9W.
| UMF1V100MDD1TP | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1V100MDD1TP.pdf | |
| UVP2A330MHD1TO | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP2A330MHD1TO.pdf | |
| 35YXA22MTA5X11 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35YXA22MTA5X11.pdf | |
| 200LLE4R7KEFCCT8X11.5 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 200LLE4R7KEFCCT8X11.5.pdf | |
| AFK336M10C12B-F | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK336M10C12B-F.pdf | |
| UBW1H3R3MPD1TA | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW1H3R3MPD1TA.pdf | |
| 16YXG8200MEFCGC18X35.5 | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16YXG8200MEFCGC18X35.5.pdf | |
| 381LQ101M450J012 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.824 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ101M450J012.pdf | |
| C1220X5R1A474M085AC | 0.47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | C1220X5R1A474M085AC.pdf | |
| 885362010009 | 33pF 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | 885362010009.pdf | |
| CC0402KRX7R6BB393 | 0.039µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX7R6BB393.pdf | |
| K121M15X7RF53L2 | 120pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K121M15X7RF53L2.pdf | |
| K122K15X7RF5TL2 | 1200pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K122K15X7RF5TL2.pdf | |
| CC1206MRY5V9BB334 | 0.33µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206MRY5V9BB334.pdf | |
| VY1471M31Y5UG6UV0 | 470pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | VY1471M31Y5UG6UV0.pdf |