| Manufacturer Part Number: | Y162820R0000C9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20 OHM 0.25% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162820R0000C9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162820R0000C9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20 | |
| Tolerance | ±0.25% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162820R0000C9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162820R0000C9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162820R0000C9W is new and unused, you can buy Y162820R0000C9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162820R0000C9W.
| B41851A8108M | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 200 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A8108M.pdf | |
| 860080772001 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080772001.pdf | |
| UPM1H390MED1TD | 39µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H390MED1TD.pdf | |
| UHE1J471MHD | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1J471MHD.pdf | |
| LGU2D471MELA | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2D471MELA.pdf | |
| UKW1E682MHD | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1E682MHD.pdf | |
| 476TTA063M | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.527 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476TTA063M.pdf | |
| EMHJ100ADA471MJA0G | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMHJ100ADA471MJA0G.pdf | |
| UAQ2G330MHD6 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G330MHD6.pdf | |
| B41689K8477Q001 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 498 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689K8477Q001.pdf | |
| B41789A8397Q001 | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789A8397Q001.pdf | |
| B43601A9337M | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9337M.pdf | |
| 604D972G010JS7 | 9700µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D972G010JS7.pdf | |
| EEV-FK1J100P | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1J100P.pdf | |
| GJM0335C1E5R6CB01D | 5.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E5R6CB01D.pdf |