| Manufacturer Part Number: | Y162820K0000D0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 0.5% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162820K0000D0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162820K0000D0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162820K0000D0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162820K0000D0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162820K0000D0W is new and unused, you can buy Y162820K0000D0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162820K0000D0W.
| UCL1C101MCL6GS | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1C101MCL6GS.pdf | |
| ECA-1JHG221 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1JHG221.pdf | |
| 450BXW120MEFC18X35 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXW120MEFC18X35.pdf | |
| EKZN800ELL681ML25S | 680µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN800ELL681ML25S.pdf | |
| LNX2L222MSEH | 2200µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2L222MSEH.pdf | |
| EKZN800ELL470MHB5D | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKZN800ELL470MHB5D.pdf | |
| 227BPS016M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.658 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227BPS016M.pdf | |
| EKZH250EC3102MJ25S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH250EC3102MJ25S.pdf | |
| B41888C5338M | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C5338M.pdf | |
| 450KXW120MEFC18X40 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450KXW120MEFC18X40.pdf | |
| 381LQ683M010K452 | SNAPMOUNTS | 381LQ683M010K452.pdf | |
| 36DE213G050BB2A | 21000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE213G050BB2A.pdf | |
| CGS922T250W5L | 9200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS922T250W5L.pdf | |
| ECO-S1VA822BA | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 51 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1VA822BA.pdf | |
| 380LX121M450H042 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.38 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX121M450H042.pdf |