| Manufacturer Part Number: | Y16281K44000T9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.44KOHM 0.01% 3/4W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16281K44000T9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16281K44000T9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.44k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16281K44000T9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16281K44000T9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16281K44000T9W is new and unused, you can buy Y16281K44000T9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16281K44000T9W.
| ESMG451ELLR47MJC5S | 0.47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451ELLR47MJC5S.pdf | |
| UPM1H121MPD | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1H121MPD.pdf | |
| UKL0J471KPD | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL0J471KPD.pdf | |
| 516D336M025JL7BE3 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D336M025JL7BE3.pdf | |
| E91F501VNT102MUA5T | 1000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 88 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F501VNT102MUA5T.pdf | |
| C3225X7T2J104K160AC | 0.10µF 630V Ceramic Capacitor X7T 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X7T2J104K160AC.pdf | |
| C3216X7R2A473M115AA | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2A473M115AA.pdf | |
| GRM1555C1H180GA01D | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H180GA01D.pdf | |
| RCE5C2A821J0M1H03A | 820pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C2A821J0M1H03A.pdf | |
| RDE5C2A332J1S1H03A | 3300pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) | RDE5C2A332J1S1H03A.pdf | |
| CL21B124JACNNNC | 0.12µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B124JACNNNC.pdf | |
| FG22X7R2J104KNT06 | 0.10µF 630V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm) | FG22X7R2J104KNT06.pdf | |
| GJM0335C1E9R4DB01J | 9.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E9R4DB01J.pdf | |
| VJ1206A270JXACW1BC | 27pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206A270JXACW1BC.pdf | |
| K271K15C0GF5TL2 | 270pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K271K15C0GF5TL2.pdf |