| Manufacturer Part Number: | Y162771R4300A0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 71.43OHM 0.05% 1/2W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162771R4300A0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162771R4300A0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 71.43 | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162771R4300A0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162771R4300A0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162771R4300A0W is new and unused, you can buy Y162771R4300A0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162771R4300A0W.
| AVE477M16G24T-F | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 710 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE477M16G24T-F.pdf | |
| AFK226M63E16B-F | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.2 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK226M63E16B-F.pdf | |
| EEU-FC1J821SB | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J821SB.pdf | |
| B43501E157M7 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E157M7.pdf | |
| E36D350LPN393TC79M | 39000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D350LPN393TC79M.pdf | |
| GRM033R61A472KA01D | 4700pF 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R61A472KA01D.pdf | |
| GRM1555C2A5R6DA01D | 5.6pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A5R6DA01D.pdf | |
| CGJ5L2X7R1E105K160AA | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5L2X7R1E105K160AA.pdf | |
| GRM316R61E225KA12D | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM316R61E225KA12D.pdf | |
| CGA6M3X7R2E224M200AA | 0.22µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6M3X7R2E224M200AA.pdf | |
| CGA5H2X8R2A104M115AD | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5H2X8R2A104M115AD.pdf | |
| GRM1885C1H8R4DA01D | 8.4pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H8R4DA01D.pdf | |
| CC0603FRNPO9BN430 | 43pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603FRNPO9BN430.pdf | |
| CC0805FRNPO9BN681 | 680pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805FRNPO9BN681.pdf | |
| FA24X7R2E103KNU06 | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FA24X7R2E103KNU06.pdf |