| Manufacturer Part Number: | Y162740K2000A9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 40.2KOHM 0.05% 1/2W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162740K2000A9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162740K2000A9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 40.2k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162740K2000A9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162740K2000A9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162740K2000A9W is new and unused, you can buy Y162740K2000A9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162740K2000A9W.
| EKXG201ELL680MK20S | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG201ELL680MK20S.pdf | |
| UHE1H271MPD | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H271MPD.pdf | |
| 50USC10000MEFCSN35X30 | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 50USC10000MEFCSN35X30.pdf | |
| CGS141T450R3C | 140µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 496 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS141T450R3C.pdf | |
| 8AX910M8X16 | 910µF 8V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 8AX910M8X16.pdf | |
| UTT0J331MPD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT0J331MPD.pdf | |
| UHV1A222MPD1TD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1A222MPD1TD.pdf | |
| B43888A4686M | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.9 Ohm @ 120Hz | B43888A4686M.pdf | |
| 40D256F050DC5A | 25µF 50V Aluminum Capacitors 7.564 Ohm 500 Hrs @ 85°C | 40D256F050DC5A.pdf | |
| B43305A9397M | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9397M.pdf | |
| EKMM451VSN391MA40S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSN391MA40S.pdf | |
| B43508A5397M82 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5397M82.pdf | |
| CGS412T300X5R | 4100µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | CGS412T300X5R.pdf | |
| 101C103U050AH2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C103U050AH2B.pdf | |
| UPW1V182MHH6 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V182MHH6.pdf |