| Manufacturer Part Number: | Y162740K0000F9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 40K OHM 1% 1/2W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162740K0000F9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162740K0000F9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 40k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162740K0000F9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162740K0000F9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162740K0000F9W is new and unused, you can buy Y162740K0000F9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162740K0000F9W.
| LNT1J224MSE | 220000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1J224MSE.pdf | |
| 338LBA050M2CC | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 175.83 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 338LBA050M2CC.pdf | |
| UPA1A471MPD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1A471MPD.pdf | |
| 127LBB350M2CC | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.07233 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 127LBB350M2CC.pdf | |
| MALSECV00AH347FARK | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 370 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AH347FARK.pdf | |
| 381LQ152M200A042 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ152M200A042.pdf | |
| ESMH800VNN562MA35T | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN562MA35T.pdf | |
| MZA10VC221MF80TP | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MZA10VC221MF80TP.pdf | |
| GR331CD72W473KW03L | 0.047µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GR331CD72W473KW03L.pdf | |
| GRM033C80J105ME05D | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033C80J105ME05D.pdf | |
| QVS107CG5R6CCHT | 5.6pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | QVS107CG5R6CCHT.pdf | |
| C0805H102J1GAC7800 | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805H102J1GAC7800.pdf | |
| CL31C470GHFNNNE | 47pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C470GHFNNNE.pdf | |
| CC1206KKX7RZBB471 | 470pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX7RZBB471.pdf | |
| C1210C224J3GACTU | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C224J3GACTU.pdf |