| Manufacturer Part Number: | Y16273K09000D13W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/2W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16273K09000D13W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16273K09000D13W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.09k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16273K09000D13W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16273K09000D13W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16273K09000D13W is new and unused, you can buy Y16273K09000D13W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16273K09000D13W.
| SLPX472M063E3P3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX472M063E3P3.pdf | |
| UPM1H820MPD6TD | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H820MPD6TD.pdf | |
| UCZ1E332MNQ1MS | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 32 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C | UCZ1E332MNQ1MS.pdf | |
| UUA1E330MCL1GS | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUA1E330MCL1GS.pdf | |
| 50SEV47M10X10.5 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 50SEV47M10X10.5.pdf | |
| 225TMA050M | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 90.428 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 225TMA050M.pdf | |
| MAL214864103E3 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214864103E3.pdf | |
| MALREKB00KL333M00K | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 600 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00KL333M00K.pdf | |
| 100MXC1800MEFCSN25X35 | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 100MXC1800MEFCSN25X35.pdf | |
| EKMS161VSN122MA25S | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS161VSN122MA25S.pdf | |
| MAL209436471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209436471E3.pdf | |
| EKMQ351VSN561MA35S | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351VSN561MA35S.pdf | |
| MAL209628681E3 | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 153 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209628681E3.pdf | |
| CGS252T300V4C | 2500µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 44 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS252T300V4C.pdf | |
| MAL210167224E3 | 220000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210167224E3.pdf |