| Manufacturer Part Number: | Y16272K75000B9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.75K OHM 0.1% 1/2W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16272K75000B9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16272K75000B9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.75k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16272K75000B9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16272K75000B9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16272K75000B9W is new and unused, you can buy Y16272K75000B9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16272K75000B9W.
| EKZE630ELL820MJC5S | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE630ELL820MJC5S.pdf | |
| UPJ1K6R8MDD1TD | 6.8µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1K6R8MDD1TD.pdf | |
| UZT1H010MCL1GB | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZT1H010MCL1GB.pdf | |
| LNK2W182MSEG | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2W182MSEG.pdf | |
| 16SEV33M5X5.5 | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 16SEV33M5X5.5.pdf | |
| MAL203876331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203876331E3.pdf | |
| 35ZLG220MEFCT78X16 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35ZLG220MEFCT78X16.pdf | |
| 35WXA680MEFC12.5X16 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 35WXA680MEFC12.5X16.pdf | |
| 381LX331M100H012 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 550 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 381LX331M100H012.pdf | |
| LAK2D471MELZ40 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D471MELZ40.pdf | |
| 380LQ331M420K022 | SNAPMOUNTS | 380LQ331M420K022.pdf | |
| MAL215815123E3 | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215815123E3.pdf | |
| B43508A2158M62 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2158M62.pdf | |
| B43305E2228M82 | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2228M82.pdf | |
| UPW2F221MRH | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2F221MRH.pdf |