| Manufacturer Part Number: | Y162716K5000A9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/2W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162716K5000A9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162716K5000A9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162716K5000A9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162716K5000A9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162716K5000A9W is new and unused, you can buy Y162716K5000A9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162716K5000A9W.
| ECA-0JM682 | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-0JM682.pdf | |
| LAQ2P271MELZ35 | 270µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2P271MELZ35.pdf | |
| ALS30A473KE040 | 47000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | ALS30A473KE040.pdf | |
| 158LBA200M2EG | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165.79 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 158LBA200M2EG.pdf | |
| 16YXF220MEFCT78X11.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXF220MEFCT78X11.5.pdf | |
| UVY2D4R7MED1TA | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2D4R7MED1TA.pdf | |
| UCA2C101MHD6 | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2C101MHD6.pdf | |
| LKX2E221MESY30 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E221MESY30.pdf | |
| E91F3J1VSN331MA40T | 330µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 237 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F3J1VSN331MA40T.pdf | |
| B41042A2688M | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A2688M.pdf | |
| GJM1555C1H4R3CB01D | 4.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H4R3CB01D.pdf | |
| C0402T270J3GACTU | 27pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402T270J3GACTU.pdf | |
| DE1E3KX222MA4BN01F | 2200pF 250V Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | DE1E3KX222MA4BN01F.pdf | |
| C1005JB0J155M050BB | 1.5µF 6.3V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB0J155M050BB.pdf | |
| CC0805JRNPO9BN181 | 180pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805JRNPO9BN181.pdf |