| Manufacturer Part Number: | Y1626590R000Q13W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 590 OHM 0.02% 0.3W 1506 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y1626590R000Q13W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y1626590R000Q13W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 590 | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Power (Watts) | 0.3W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1506 | |
| Supplier Device Package | 1506 | |
| Size / Dimension | 0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y1626590R000Q13W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y1626590R000Q13W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y1626590R000Q13W is new and unused, you can buy Y1626590R000Q13W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y1626590R000Q13W.
| UCD1V151MNL1GS | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1V151MNL1GS.pdf | |
| DCMC271T450AA2B | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 437.7 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC271T450AA2B.pdf | |
| UCP2W270MPD | 27µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCP2W270MPD.pdf | |
| MAL215257109E3 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215257109E3.pdf | |
| 80TXW270MEFC10X40 | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80TXW270MEFC10X40.pdf | |
| TVA1440 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1440.pdf | |
| B43601C9477M82 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9477M82.pdf | |
| ESMH451VND821MB63M | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 303 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VND821MB63M.pdf | |
| B43520A5128M | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 90 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A5128M.pdf | |
| B43455C5228M | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 50 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455C5228M.pdf | |
| MVE63VC1R0MD55TP | 1µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 198.9 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE63VC1R0MD55TP.pdf | |
| CGA5L4X7R2J333K160AE | 0.033µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L4X7R2J333K160AE.pdf | |
| 502R30W681KF3E-****-SC | 680pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2211 (5728 Metric) 0.225" L x 0.110" W (5.72mm x 2.80mm) | 502R30W681KF3E-****-SC.pdf | |
| GRM1885C1H3R7CA01D | 3.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H3R7CA01D.pdf | |
| GRM1887U1H103JA01J | 10000pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1887U1H103JA01J.pdf |