| Manufacturer Part Number: | Y16256K00000T0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6K OHM 0.01% 0.3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16256K00000T0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16256K00000T0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.3W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16256K00000T0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16256K00000T0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16256K00000T0W is new and unused, you can buy Y16256K00000T0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16256K00000T0W.
| 25YXG680MEFCT810X20 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXG680MEFCT810X20.pdf | |
| UAS2D680MHD1TO | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAS2D680MHD1TO.pdf | |
| MAL216036331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216036331E3.pdf | |
| B43540A9107M80 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 640 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9107M80.pdf | |
| EKMS501VSN151MR35S | 150µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS501VSN151MR35S.pdf | |
| E81D251VQT152MB50T | CAP ALUM 1500UF 250V RADIAL | E81D251VQT152MB50T.pdf | |
| 63LSQ100000MEFC77X121 | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 63LSQ100000MEFC77X121.pdf | |
| 101272U100AB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101272U100AB2B.pdf | |
| 101C342T250BD2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C342T250BD2B.pdf | |
| B41042A8156M | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A8156M.pdf | |
| C1206C120J5GACTU | 12pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C120J5GACTU.pdf | |
| 600S2R4BT250XT | 2.4pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S2R4BT250XT.pdf | |
| C2012X7S2A474M125AB | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7S2A474M125AB.pdf | |
| C3216JB2A683M160AA | 0.068µF 100V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB2A683M160AA.pdf | |
| 100B330GT500XT | 33pF 500V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 100B330GT500XT.pdf |