| Manufacturer Part Number: | Y162516K0000T0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.01% 0.3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162516K0000T0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162516K0000T0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.3W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162516K0000T0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162516K0000T0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162516K0000T0W is new and unused, you can buy Y162516K0000T0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162516K0000T0W.
| UCY2C470MPD1TD | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C470MPD1TD.pdf | |
| EKMQ251VSN182MA50S | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN182MA50S.pdf | |
| 25PX10000MEFC18X35.5 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25PX10000MEFC18X35.5.pdf | |
| UBT2D470MHD1TO | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2D470MHD1TO.pdf | |
| EEU-FR1C392S | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C392S.pdf | |
| UKL1J220MPD1TA | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J220MPD1TA.pdf | |
| MAL213664392E3 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213664392E3.pdf | |
| MAL203850472E3 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203850472E3.pdf | |
| 672D687H6R3DM5C | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D687H6R3DM5C.pdf | |
| EKMH500VNN822MA35T | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VNN822MA35T.pdf | |
| MAL210127333E3 | 33000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210127333E3.pdf | |
| 36DY152F450BF2A | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY152F450BF2A.pdf | |
| GRJ31MR71C225KE11L | 2.2µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRJ31MR71C225KE11L.pdf | |
| C0603X5R1A333M030BC | 0.033µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X5R1A333M030BC.pdf | |
| CL10B332KC85PNC | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B332KC85PNC.pdf |