| Manufacturer Part Number: | Y162485R0500B24W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 85.05 OHM 0.1% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y162485R0500B24W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y162485R0500B24W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 85.05 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y162485R0500B24W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y162485R0500B24W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y162485R0500B24W is new and unused, you can buy Y162485R0500B24W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y162485R0500B24W.
| ELXZ500ELL331MJ25S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXZ500ELL331MJ25S.pdf | |
| EEU-ED2E101S | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2E101S.pdf | |
| LGY1E822MELZ35 | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E822MELZ35.pdf | |
| 861011485014 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861011485014.pdf | |
| 860080478022 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080478022.pdf | |
| LGR2E122MELC50 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2E122MELC50.pdf | |
| ELXS451VSN121MP30S | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS451VSN121MP30S.pdf | |
| ERWE401LGB821MAA0M | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE401LGB821MAA0M.pdf | |
| B43510A9278M87 | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 26 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A9278M87.pdf | |
| MAL212313152E3 | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 130 mOhm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212313152E3.pdf | |
| B41022A5107M | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | B41022A5107M.pdf | |
| B43084A2476M | 47UF 200V 12.5X20 SINGLE END | B43084A2476M.pdf | |
| CC0805DRNPO9BN9R0 | 9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805DRNPO9BN9R0.pdf | |
| CC1206KRX7R9BB392 | 3900pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KRX7R9BB392.pdf | |
| DE2B3KY101KB2BM01F | 100pF 250VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | DE2B3KY101KB2BM01F.pdf |