| Manufacturer Part Number: | Y16246K56600T0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.566K OHM 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16246K56600T0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16246K56600T0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.566k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16246K56600T0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16246K56600T0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16246K56600T0W is new and unused, you can buy Y16246K56600T0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16246K56600T0W.
| ULD2G010MED1TD | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2G010MED1TD.pdf | |
| EMVA350ADA101MF80G | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA350ADA101MF80G.pdf | |
| UBT1H470MPD1TD | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT1H470MPD1TD.pdf | |
| PEG226HJ4330QE1 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 34 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 150°C | PEG226HJ4330QE1.pdf | |
| EEE-HA0J331AP | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA0J331AP.pdf | |
| 860010672010 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010672010.pdf | |
| EKZE250ELL182ML20S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE250ELL182ML20S.pdf | |
| LGX2H271MELC40 | 270µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2H271MELC40.pdf | |
| UPM1V560MED | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1V560MED.pdf | |
| ULT2D120MNL1GS | 12µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | ULT2D120MNL1GS.pdf | |
| UCD1V151MCL6GS | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1V151MCL6GS.pdf | |
| AFK227M35F24VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK227M35F24VT-F.pdf | |
| MAL214638102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214638102E3.pdf | |
| 477LMX200M2BF | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529.1 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 477LMX200M2BF.pdf | |
| E81D101VNN102MR30T | CAP ALUM 1000UF 100V RADIAL | E81D101VNN102MR30T.pdf |