| Manufacturer Part Number: | Y16242K70000Q23W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.02% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16242K70000Q23W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16242K70000Q23W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16242K70000Q23W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16242K70000Q23W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16242K70000Q23W is new and unused, you can buy Y16242K70000Q23W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16242K70000Q23W.
| UZT0J101MCL1GB | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZT0J101MCL1GB.pdf | |
| 250LEX10MEFC10X12.5 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | 250LEX10MEFC10X12.5.pdf | |
| AHA107M16D16T-F | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA107M16D16T-F.pdf | |
| MALREKE00PB222L00K | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.823 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB222L00K.pdf | |
| SEK010M350ST | 1µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 265.39 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK010M350ST.pdf | |
| B41890A4827M | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 74 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41890A4827M.pdf | |
| B41252B158M | 1500µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252B158M.pdf | |
| ELXS3B1VSN181MP25S | 180µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS3B1VSN181MP25S.pdf | |
| EKMH350VNN123MQ50W | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN123MQ50W.pdf | |
| 672D107F100DT4D | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D107F100DT4D.pdf | |
| C0402C689J5GACTU | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C689J5GACTU.pdf | |
| 101X41W334MV4E | 0.33µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.125" L x 0.098" W (3.18mm x 2.49mm) | 101X41W334MV4E.pdf | |
| CL03B103KQ3NNNC | 10000pF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03B103KQ3NNNC.pdf | |
| RDE5C1H272J0P1H03B | 2700pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H272J0P1H03B.pdf | |
| GRM0225C1E560GA02L | 56pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E560GA02L.pdf |