| Manufacturer Part Number: | Y16242K21000T9W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.21KOHM 0.01% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16242K21000T9W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16242K21000T9W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.21k | |
| Tolerance | ±0.01% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16242K21000T9W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16242K21000T9W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16242K21000T9W is new and unused, you can buy Y16242K21000T9W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16242K21000T9W.
| MAL202135471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 550 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202135471E3.pdf | |
| LGG2Z182MELC35 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2Z182MELC35.pdf | |
| 860080572001 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080572001.pdf | |
| EEE-FC1E680AP | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1E680AP.pdf | |
| EMVA630ADAR47MD55G | 0.47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA630ADAR47MD55G.pdf | |
| UDB1H6R8MHM | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UDB1H6R8MHM.pdf | |
| B43505G2477M7 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505G2477M7.pdf | |
| B43540B9337M67 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9337M67.pdf | |
| B43511A4228M | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 50 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A4228M.pdf | |
| MAL210246222E3 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210246222E3.pdf | |
| C2012X7T2V473K125AA | 0.047µF 350V Ceramic Capacitor X7T 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7T2V473K125AA.pdf | |
| C4532X7R2E334M230KA | 0.33µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X7R2E334M230KA.pdf | |
| C1005X7S0J155M050BC | 1.5µF 6.3V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X7S0J155M050BC.pdf | |
| FK11C0G1H333J | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK11C0G1H333J.pdf | |
| FK20X5R1A156M | 15µF 10V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20X5R1A156M.pdf |