| Manufacturer Part Number: | Y16241K20000Q23W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2K OHM 0.02% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16241K20000Q23W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16241K20000Q23W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VSMP | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.2k | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16241K20000Q23W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16241K20000Q23W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16241K20000Q23W is new and unused, you can buy Y16241K20000Q23W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16241K20000Q23W.
| UUR0J221MCL6GS | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR0J221MCL6GS.pdf | |
| UUA1E100MCL1GS | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUA1E100MCL1GS.pdf | |
| MAL215956829E3 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.4 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL215956829E3.pdf | |
| UPJ1K101MPD | 100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K101MPD.pdf | |
| EKMG101EC3471MLN3S | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101EC3471MLN3S.pdf | |
| 500D157M025DC2 | 150µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D157M025DC2.pdf | |
| M39018/04-2189M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-2189M.pdf | |
| B43760A4109M3 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43760A4109M3.pdf | |
| MAL212310479E3 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.9 Ohm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212310479E3.pdf | |
| FG18C0G2A332JNT06 | 3300pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18C0G2A332JNT06.pdf | |
| DE1E3KX332MN4AN01F | 3300pF 250V Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | DE1E3KX332MN4AN01F.pdf | |
| C3216X5R1E336M160AC | 33µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R1E336M160AC.pdf | |
| 600F910JT250XT | 91pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 600F910JT250XT.pdf | |
| C3225X7R2J683K200AM | 0.068µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X7R2J683K200AM.pdf | |
| 250R05L180KV4T | 18pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L180KV4T.pdf |