| Manufacturer Part Number: | Y16073R00000E0W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 1/2W 2516 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16073R00000E0W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16073R00000E0W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Precision Trimmed Ordering Procedure | |
| Product Training Modules | Bulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VCS1625Z | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±0.2% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | Wide 2516 (6440 Metric), 1625 | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm) | |
| Height | 0.040" (1.02mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16073R00000E0W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16073R00000E0W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16073R00000E0W is new and unused, you can buy Y16073R00000E0W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16073R00000E0W.
| LLG2G151MELZ25 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G151MELZ25.pdf | |
| LGW2W820MELZ25 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W820MELZ25.pdf | |
| UST1C470MDD1TP | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1C470MDD1TP.pdf | |
| MAL203678338E3 | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203678338E3.pdf | |
| 338CKS016M | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 110.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 338CKS016M.pdf | |
| B43858B5336M9 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858B5336M9.pdf | |
| LKX2D271MESY30 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2D271MESY30.pdf | |
| EKMH630VNN123MA50T | 12000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VNN123MA50T.pdf | |
| LLG2C182MELB35 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2C182MELB35.pdf | |
| 53D351F200JL6 | 350µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 499 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D351F200JL6.pdf | |
| E36D250HPS104MC79M | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.2 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D250HPS104MC79M.pdf | |
| E32D6R3HPN225MEM9M | 2.2F 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D6R3HPN225MEM9M.pdf | |
| M39018/04-2190M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-2190M.pdf | |
| ECE-A1VKG4R7 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1VKG4R7.pdf | |
| B41041A6155M | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A6155M.pdf |