| Manufacturer Part Number: | Y16072R00000F1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 2516 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16072R00000F1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16072R00000F1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VCS1625Z | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | Wide 2516 (6440 Metric), 1625 | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm) | |
| Height | 0.040" (1.02mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16072R00000F1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16072R00000F1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16072R00000F1W is new and unused, you can buy Y16072R00000F1W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16072R00000F1W.
| MAL202116102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 220 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202116102E3.pdf | |
| PSU24315A | 243µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU24315A.pdf | |
| LGG2W331MELA50 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2W331MELA50.pdf | |
| UKL1A220MDDANATA | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A220MDDANATA.pdf | |
| B43540A2397M67 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2397M67.pdf | |
| EKMQ500VSN682MA25W | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ500VSN682MA25W.pdf | |
| B41789K5138Q001 | 1300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 75 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789K5138Q001.pdf | |
| 63VXG8200MEFCSN35X50 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 63VXG8200MEFCSN35X50.pdf | |
| 600D176F060KD4 | 17µF 60V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D176F060KD4.pdf | |
| PSU21665A | 216µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU21665A.pdf | |
| GRM152R60J105ME15D | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM152R60J105ME15D.pdf | |
| GRM0335C1E8R2BA01D | 8.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1E8R2BA01D.pdf | |
| CK45-R3AD331K-NRA | 330pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor R Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | CK45-R3AD331K-NRA.pdf | |
| CEU4J2X7R1H333M125AE | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CEU4J2X7R1H333M125AE.pdf | |
| C2012C0G2E182J125AA | 1800pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012C0G2E182J125AA.pdf |