| Manufacturer Part Number: | Y16071R00000G1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1 OHM 2% 1/2W 2516 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y16071R00000G1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y16071R00000G1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VCS1625Z | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1 | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | Wide 2516 (6440 Metric), 1625 | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm) | |
| Height | 0.040" (1.02mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y16071R00000G1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y16071R00000G1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y16071R00000G1W is new and unused, you can buy Y16071R00000G1W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y16071R00000G1W.
| EGPA101ELL621MM35S | 620µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 44 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA101ELL621MM35S.pdf | |
| EEU-FC0J151 | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J151.pdf | |
| 35MS510M5X5 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS510M5X5.pdf | |
| MAL215716181E3 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.26 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215716181E3.pdf | |
| B43540G2687M2 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2687M2.pdf | |
| B43505A5227M67 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A5227M67.pdf | |
| MAL210647154E3 | 150000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210647154E3.pdf | |
| GRM1885C2A361JA01D | 360pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A361JA01D.pdf | |
| GCJ21BR72E103KXJ3L | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCJ21BR72E103KXJ3L.pdf | |
| FK26X5R1E475K | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26X5R1E475K.pdf | |
| C0805C390G1GACTU | 39pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C390G1GACTU.pdf | |
| HBE472MBBCJ0KR | 4700pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | HBE472MBBCJ0KR.pdf | |
| C1206C560JGGACTU | 56pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C560JGGACTU.pdf | |
| VJ0805D330JXAAP | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D330JXAAP.pdf | |
| VJ0402D0R6BXAAP | 0.60pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D0R6BXAAP.pdf |