| Manufacturer Part Number: | Y14880R16000D4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.16 OHM 0.5% 2W 3637 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y14880R16000D4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y14880R16000D4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | CSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.16 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C | |
| Package / Case | 3637 | |
| Supplier Device Package | 3637 | |
| Size / Dimension | 0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm) | |
| Height | 0.035" (0.89mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y14880R16000D4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y14880R16000D4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y14880R16000D4W is new and unused, you can buy Y14880R16000D4W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y14880R16000D4W.
| ECA-1EM331BJ | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1EM331BJ.pdf | |
| 381LX153M063A052 | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 24 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX153M063A052.pdf | |
| LNX2H222MSEG | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2H222MSEG.pdf | |
| MAL215058151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL215058151E3.pdf | |
| 250USG270MEFCSN22X25 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USG270MEFCSN22X25.pdf | |
| E82D160VND223MA30T | CAP ALUM 22000UF 16V RADIAL | E82D160VND223MA30T.pdf | |
| 100VXG2700MEFCSN30X45 | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 100VXG2700MEFCSN30X45.pdf | |
| CGS173U150W5L | 17000µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS173U150W5L.pdf | |
| EET-HC2C182JA | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2C182JA.pdf | |
| QVS107CG470JCHT | 47pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | QVS107CG470JCHT.pdf | |
| CS45-E2GA332M-NKA | 3300pF 440VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | CS45-E2GA332M-NKA.pdf | |
| CL05B152KB5NCNC | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05B152KB5NCNC.pdf | |
| GRM2165C1H151GA01D | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C1H151GA01D.pdf | |
| CL10A105KP8NNWC | 1µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10A105KP8NNWC.pdf | |
| 885012206012 | 4700pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012206012.pdf |