| Manufacturer Part Number: | Y14880R01100D5W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.011 OHM 0.5% 2W 3637 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y14880R01100D5W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y14880R01100D5W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | CSM | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.011 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C | |
| Package / Case | 3637 | |
| Supplier Device Package | 3637 | |
| Size / Dimension | 0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm) | |
| Height | 0.035" (0.89mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y14880R01100D5W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y14880R01100D5W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y14880R01100D5W is new and unused, you can buy Y14880R01100D5W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y14880R01100D5W.
| UKA1E220MDD1TD | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1E220MDD1TD.pdf | |
| LNX2L272MSEH | 2700µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2L272MSEH.pdf | |
| 80ZLH12MEFC5X11 | 12µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 80ZLH12MEFC5X11.pdf | |
| AHA107M06C12B-F | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.8 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA107M06C12B-F.pdf | |
| MAL215232101E3 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215232101E3.pdf | |
| 516D336M200PR6AE3 | 33µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D336M200PR6AE3.pdf | |
| 30D107G025DD2 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D107G025DD2.pdf | |
| B43601A2567M62 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2567M62.pdf | |
| 678D477M050DS4D | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 20Hz | 678D477M050DS4D.pdf | |
| B41042A6826M | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A6826M.pdf | |
| CL21B105KAFNNNE | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B105KAFNNNE.pdf | |
| UMK107BBJ225KA-T | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | UMK107BBJ225KA-T.pdf | |
| C315C332K1R5TA | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C315C332K1R5TA.pdf | |
| EMK042CG330JC-FW | 33pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | EMK042CG330JC-FW.pdf | |
| FA20X7R2E224KNU06 | 0.22µF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FA20X7R2E224KNU06.pdf |