| Manufacturer Part Number: | Y08500R01000G3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.01 OHM 1/2W 2516 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Y08500R01000G3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Y08500R01000G3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) | |
| Series | VCS1625 | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.01 | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | Wide 2516 (6440 Metric), 1625 | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm) | |
| Height | 0.040" (1.02mm) | |
| Number of Terminations | 4 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Y08500R01000G3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Y08500R01000G3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) all series components. The condition of Y08500R01000G3W is new and unused, you can buy Y08500R01000G3W Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Y08500R01000G3W.
| EKMQ201VSN122MQ50S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201VSN122MQ50S.pdf | |
| UPZ2D121MND9 | 120µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPZ2D121MND9.pdf | |
| UPW1C220MDD6TE | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C220MDD6TE.pdf | |
| UKW1HR33MDD | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1HR33MDD.pdf | |
| UKW2A2R2MDD1TA | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A2R2MDD1TA.pdf | |
| UPM1V390MED | 39µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1V390MED.pdf | |
| 516D107M063MN7BE3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D107M063MN7BE3.pdf | |
| B43508F2397M82 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2397M82.pdf | |
| B43501E187M2 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 740 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E187M2.pdf | |
| 35MXC15000MEFCSN30X40 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXC15000MEFCSN30X40.pdf | |
| EKMH201VRD102MA35T | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 249 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VRD102MA35T.pdf | |
| C1608X6S1V684M080AB | 0.68µF 35V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S1V684M080AB.pdf | |
| GRM0225C1E2R8BDAEL | 2.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E2R8BDAEL.pdf | |
| C1206C560F5GACTU | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C560F5GACTU.pdf | |
| C1005JB0J684M050BB | 0.68µF 6.3V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB0J684M050BB.pdf |