| Manufacturer Part Number: | RVC1206JT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RVC1206JT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RVC1206JT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RVC1206JT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RVC1206JT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RVC1206JT100K is new and unused, you can buy RVC1206JT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RVC1206JT100K.
| MAL214651102E3 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214651102E3.pdf | |
| ESMR451VSN221MQ30S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR451VSN221MQ30S.pdf | |
| 350LSU10000MNB77X191 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 350LSU10000MNB77X191.pdf | |
| UUQ0J471MCL1GS | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ0J471MCL1GS.pdf | |
| MAL215099815E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215099815E3.pdf | |
| B43508A9127M60 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9127M60.pdf | |
| ELXM221VSN391MP40S | 390µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM221VSN391MP40S.pdf | |
| B43601A2567M87 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2567M87.pdf | |
| 250USC680MEFCSN25X40 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USC680MEFCSN25X40.pdf | |
| 450HXC220MEFCSN30X40 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 450HXC220MEFCSN30X40.pdf | |
| E32D500HPS103MA54M | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30.3 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D500HPS103MA54M.pdf | |
| HVMLS561M250EB0C | 560µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack 240 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS561M250EB0C.pdf | |
| KXG250VB68RM16X20LL | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KXG250VB68RM16X20LL.pdf | |
| B43084A4476M | 47UF 350V 16X25 SINGLE END | B43084A4476M.pdf | |
| UMK325B7475KM-T | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | UMK325B7475KM-T.pdf |