| Manufacturer Part Number: | RPC1206JT910K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 910K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC1206JT910K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC1206JT910K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 910k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC1206JT910K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC1206JT910K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC1206JT910K is new and unused, you can buy RPC1206JT910K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC1206JT910K.
| 35YXM47MEFC6.3X11 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXM47MEFC6.3X11.pdf | |
| 25YXG1800MEFC12.5X30 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25YXG1800MEFC12.5X30.pdf | |
| UUH1C331MNQ1MS | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1C331MNQ1MS.pdf | |
| MAL216060221E3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216060221E3.pdf | |
| MALREKA05JS422H00K | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05JS422H00K.pdf | |
| MAL211828331E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 630 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211828331E3.pdf | |
| MAL213844103E3 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 70 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213844103E3.pdf | |
| MAL209678681E3 | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 152 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209678681E3.pdf | |
| E32D201LPN562MC92M | 5600µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25.1 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D201LPN562MC92M.pdf | |
| 63LSQ33000MEFC51X98 | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 63LSQ33000MEFC51X98.pdf | |
| C3225C0G2A683J230AA | 0.068µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225C0G2A683J230AA.pdf | |
| CL03B103KQ3NNNC | 10000pF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03B103KQ3NNNC.pdf | |
| C3216CH2A822J115AA | 8200pF 100V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH2A822J115AA.pdf | |
| FG24C0G1H223JNT06 | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FG24C0G1H223JNT06.pdf | |
| C1206X224K5RACAUTO | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X224K5RACAUTO.pdf |