| Manufacturer Part Number: | RPC0805JT360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC0805JT360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC0805JT360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RPC1206 and RPC0805 Chip Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC0805JT360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC0805JT360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC0805JT360K is new and unused, you can buy RPC0805JT360K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC0805JT360K.
| EEE-HA1E470P | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1E470P.pdf | |
| UPJ1A471MPD1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1A471MPD1TD.pdf | |
| UEP1J4R7MED | CAPACITOR | UEP1J4R7MED.pdf | |
| 226PGM016M | 2.2µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.057 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226PGM016M.pdf | |
| UHV0J152MPD1TD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J152MPD1TD.pdf | |
| 517D336M100CC6AE3 | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D336M100CC6AE3.pdf | |
| MAL203134471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203134471E3.pdf | |
| UPM1K121MHD6 | 120µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1K121MHD6.pdf | |
| 511D227M020CC4D | 220µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.472 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D227M020CC4D.pdf | |
| B43888C2157M | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can | B43888C2157M.pdf | |
| E82D500VNN682MQ40T | CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL | E82D500VNN682MQ40T.pdf | |
| E91F501VSN181MR50T | 180µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 442 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F501VSN181MR50T.pdf | |
| MAL210266681E3 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 199 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210266681E3.pdf | |
| CGS462T200X4C | 4600µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 47 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS462T200X4C.pdf | |
| CGS123U150V5L | 12000µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS123U150V5L.pdf |