| Manufacturer Part Number: | RPC0603JT360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC0603JT360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC0603JT360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC0603JT360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC0603JT360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC0603JT360K is new and unused, you can buy RPC0603JT360K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC0603JT360K.
| EEA-GA1H220 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1H220.pdf | |
| UVK2W330MHD | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2W330MHD.pdf | |
| EEU-FC1H220H | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H220H.pdf | |
| SEK470M063ST | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.82 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK470M063ST.pdf | |
| SLPX822M025C1P3 | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX822M025C1P3.pdf | |
| 678D108M020DT4J | 1000µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can 115 mOhm @ 20Hz | 678D108M020DT4J.pdf | |
| 420CXW220MEFC18X50 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 420CXW220MEFC18X50.pdf | |
| 672D477H025ET5R | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D477H025ET5R.pdf | |
| B43540C2687M87 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2687M87.pdf | |
| B43504A9397M60 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9397M60.pdf | |
| E81D251VHN221MQ30N | CAP ALUM 220UF 250V RADIAL | E81D251VHN221MQ30N.pdf | |
| MAL210415102E3 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 132 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210415102E3.pdf | |
| UVR1C470MDA | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C470MDA.pdf | |
| ECE-P1KA183HA | 18000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 26 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P1KA183HA.pdf | |
| 35YK470MEFCT810X16 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35YK470MEFCT810X16.pdf |