| Manufacturer Part Number: | RPC0603JT240K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC0603JT240K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC0603JT240K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC0603JT240K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC0603JT240K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC0603JT240K is new and unused, you can buy RPC0603JT240K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC0603JT240K.
| EEE-1VA331UAP | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA331UAP.pdf | |
| 25MXG15000MEFCSN25X35 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 25MXG15000MEFCSN25X35.pdf | |
| UVK2D470MHD1TO | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2D470MHD1TO.pdf | |
| 10ZL56MEFCTZ5X7 | 56µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10ZL56MEFCTZ5X7.pdf | |
| EKZE630ETE271MK20S | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE630ETE271MK20S.pdf | |
| 35WA2200MEFC18X20 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35WA2200MEFC18X20.pdf | |
| MAL209566102E3 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 102 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209566102E3.pdf | |
| 101X312U250BC2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X312U250BC2B.pdf | |
| LXY10VB392M16X25LL | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXY10VB392M16X25LL.pdf | |
| CGA5F2X8R2A333K | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5F2X8R2A333K.pdf | |
| CGA3E2NP01H3R3C080AA | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2NP01H3R3C080AA.pdf | |
| C1005JB1A154K050BC | 0.15µF 10V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1A154K050BC.pdf | |
| C0603C0G1E4R7B030BG | 4.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E4R7B030BG.pdf | |
| CC0402JRX7R9BB561 | 560pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRX7R9BB561.pdf | |
| GJM0335C1E9R6DB01D | 9.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E9R6DB01D.pdf |