| Manufacturer Part Number: | RGC1206DTC825K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 825K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC1206DTC825K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC1206DTC825K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 825k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC1206DTC825K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC1206DTC825K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC1206DTC825K is new and unused, you can buy RGC1206DTC825K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC1206DTC825K.
| UFG1H2R2MDM1TD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1H2R2MDM1TD.pdf | |
| UUP1E3R3MCL1GS | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUP1E3R3MCL1GS.pdf | |
| UMV1HR47MFD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1HR47MFD.pdf | |
| MAL203136221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203136221E3.pdf | |
| E81D160VNN153MQ35T | CAP ALUM 15000UF 16V RADIAL | E81D160VNN153MQ35T.pdf | |
| ELXQ451VSN151MR25S | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXQ451VSN151MR25S.pdf | |
| E81D201VRT182MB40N | CAP ALUM 1800UF 200V RADIAL | E81D201VRT182MB40N.pdf | |
| E32D250HPN394MEB7M | 390000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D250HPN394MEB7M.pdf | |
| UPW2W3R3MHH | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW2W3R3MHH.pdf | |
| C1608X7R1H153K080AA | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1H153K080AA.pdf | |
| GJM1555C1HR30WB01D | 0.30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1HR30WB01D.pdf | |
| C3216C0G2J271J060AA | 270pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2J271J060AA.pdf | |
| C1608X8R1H333K080AA | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X8R1H333K080AA.pdf | |
| C3225X5R1H225M250AB | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X5R1H225M250AB.pdf | |
| C350C474KBR5TA | 0.47µF 630V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm) | C350C474KBR5TA.pdf |