| Manufacturer Part Number: | RGC1206DTC383K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 383K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC1206DTC383K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC1206DTC383K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 383k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC1206DTC383K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC1206DTC383K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC1206DTC383K is new and unused, you can buy RGC1206DTC383K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC1206DTC383K.
| UBT1K471MNDDCTCC | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | UBT1K471MNDDCTCC.pdf | |
| ECO-S2GP151BA | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2GP151BA.pdf | |
| UCY2G220MPD | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G220MPD.pdf | |
| 860080674005 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080674005.pdf | |
| 400BXC1.8MEFC8X11.5 | 1.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 400BXC1.8MEFC8X11.5.pdf | |
| AHA476M25E16T-F | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA476M25E16T-F.pdf | |
| EKXJ201ELL560MJ25S | 56µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL560MJ25S.pdf | |
| 476LBA450M2BC | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7.05474 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476LBA450M2BC.pdf | |
| EKMH451VNN101MQ30T | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.486 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VNN101MQ30T.pdf | |
| 672D686F100EK3J | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D686F100EK3J.pdf | |
| MAL205256151E3 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 850 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205256151E3.pdf | |
| B43510B5687M | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 160 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B5687M.pdf | |
| B41580A7150M3 | 150000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.2 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A7150M3.pdf | |
| KMG100VB1R0M5X11LL | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 132.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG100VB1R0M5X11LL.pdf | |
| CGA4J3X7R2E223K125AA | 0.022µF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X7R2E223K125AA.pdf |