| Manufacturer Part Number: | RGC1206DTC200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC1206DTC200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC1206DTC200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC1206DTC200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC1206DTC200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC1206DTC200K is new and unused, you can buy RGC1206DTC200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC1206DTC200K.
| EGXE101ELL330MJC5S | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE101ELL330MJC5S.pdf | |
| 450MXK220MEFCSN22X40 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450MXK220MEFCSN22X40.pdf | |
| UZS1E4R7MCL1GB | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZS1E4R7MCL1GB.pdf | |
| 861021483001 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861021483001.pdf | |
| ELXV100ELL102MJ20S | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV100ELL102MJ20S.pdf | |
| URZ2A101MHD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2A101MHD.pdf | |
| SXR471M035ST | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 340 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR471M035ST.pdf | |
| B41689A7827Q001 | 820µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 401 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A7827Q001.pdf | |
| B43505A9337M62 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9337M62.pdf | |
| MAL209624821E3 | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 210 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209624821E3.pdf | |
| MAL212827158E3 | 1.5µF 40V Aluminum Capacitors Radial 135 Ohm @ 100Hz | MAL212827158E3.pdf | |
| GRM1555C1H3R3BA01D | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H3R3BA01D.pdf | |
| C1608C0G1H221G080AA | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G1H221G080AA.pdf | |
| 100B470JTN500XT | 47pF 500V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 100B470JTN500XT.pdf | |
| CC0603JRX7R7BB104 | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603JRX7R7BB104.pdf |