| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTD200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTD200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTD200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTD200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTD200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTD200K is new and unused, you can buy RGC0805FTD200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTD200K.
| UBC1A332MNS1MS | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1A332MNS1MS.pdf | |
| LNT2V153MSEJ | 15000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2V153MSEJ.pdf | |
| MALREKA05DD233M00K | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DD233M00K.pdf | |
| MAL204850332E3 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204850332E3.pdf | |
| 381LQ273M025K042 | SNAPMOUNTS | 381LQ273M025K042.pdf | |
| B43508F2397M | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2397M.pdf | |
| B43254A4687M | 680µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A4687M.pdf | |
| 381LQ222M180A042 | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ222M180A042.pdf | |
| MAL210619472E3 | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210619472E3.pdf | |
| MAL210169223E3 | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210169223E3.pdf | |
| LXZ16VB103M18X40LL | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ16VB103M18X40LL.pdf | |
| GCM1885C1H220JA16D | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C1H220JA16D.pdf | |
| CGA5L2X8R1E105K160AA | 1µF 25V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X8R1E105K160AA.pdf | |
| C1812C102FBGACTU | 1000pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C102FBGACTU.pdf | |
| C2012CH2E152J085AA | 1500pF 250V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012CH2E152J085AA.pdf |