| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTC866K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 866K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTC866K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTC866K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 866k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTC866K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTC866K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTC866K is new and unused, you can buy RGC0805FTC866K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTC866K.
| UVZ1H332MHD | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H332MHD.pdf | |
| UUR2A470MNL1GS | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR2A470MNL1GS.pdf | |
| ESMG401ELL101MN35S | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG401ELL101MN35S.pdf | |
| UVZ2F2R2MPD | 2.2µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2F2R2MPD.pdf | |
| EKMG6R3ELL471MF11D | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL471MF11D.pdf | |
| UVK1H680MED | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H680MED.pdf | |
| UKW1A682MHD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1A682MHD.pdf | |
| E81D251VNN471MA30T | CAP ALUM 470UF 250V RADIAL | E81D251VNN471MA30T.pdf | |
| MAL209436271E3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 550 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209436271E3.pdf | |
| B43231C5277M | 270µF Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C5277M.pdf | |
| MAL205847472E3 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 51 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205847472E3.pdf | |
| B41690A8258Q7 | 2500µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 35 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A8258Q7.pdf | |
| 63USC12000MEFCSN35X45 | 12000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 63USC12000MEFCSN35X45.pdf | |
| B43305A2188M60 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2188M60.pdf | |
| B43511A4567M7 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A4567M7.pdf |