| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTC619K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTC619K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTC619K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 619k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTC619K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTC619K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTC619K is new and unused, you can buy RGC0805FTC619K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTC619K.
| MAL211819479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.6 Ohm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211819479E3.pdf | |
| SEK101M035ST | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.86 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK101M035ST.pdf | |
| LNR2E223MSE | 22000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2E223MSE.pdf | |
| 25ZL820MEFCT810X23 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZL820MEFCT810X23.pdf | |
| UES1V470MPM | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1V470MPM.pdf | |
| UHV0J682MHD6TN | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J682MHD6TN.pdf | |
| MALIEYH07AU510D02K | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07AU510D02K.pdf | |
| B43504A5127M7 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5127M7.pdf | |
| B43501D2477M82 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 210 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501D2477M82.pdf | |
| B43305A9337M | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9337M.pdf | |
| 450HXC120MEFCSN25X35 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 450HXC120MEFCSN25X35.pdf | |
| C0805C103J5GACTU | 10000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C103J5GACTU.pdf | |
| C2012X5R2E682M125AA | 6800pF 250V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R2E682M125AA.pdf | |
| CL31C331JHFNFNE | 330pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C331JHFNFNE.pdf | |
| GRM1555C2A6R9CA01D | 6.9pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A6R9CA01D.pdf |