| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTC511K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTC511K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTC511K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTC511K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTC511K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTC511K is new and unused, you can buy RGC0805FTC511K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTC511K.
| LGX2H181MELB35 | 180µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2H181MELB35.pdf | |
| MALREKB05DC247L00K | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DC247L00K.pdf | |
| SK100M200ST | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK100M200ST.pdf | |
| AFC477M10G24T-F | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 670 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC477M10G24T-F.pdf | |
| UHV1E332MHD1TN | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1E332MHD1TN.pdf | |
| 500D256G050CC5T | 25µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D256G050CC5T.pdf | |
| EKMH201VRD102MA35T | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 249 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VRD102MA35T.pdf | |
| 63USC8200MEFCSN35X35 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 63USC8200MEFCSN35X35.pdf | |
| MVK6.3VC47RME55TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10.58 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK6.3VC47RME55TP.pdf | |
| C3216X7R2E223K115AA | 0.022µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2E223K115AA.pdf | |
| GCM1555C1H470JA16J | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GCM1555C1H470JA16J.pdf | |
| K100K10C0GH5UH5 | 10pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K100K10C0GH5UH5.pdf | |
| K560K15C0GF5UH5 | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K560K15C0GF5UH5.pdf | |
| K223M15X7RH5UH5 | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K223M15X7RH5UH5.pdf | |
| S103M47Z5UN6UJ5R | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc 0.472" Dia (12.00mm) | S103M47Z5UN6UJ5R.pdf |