| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTC309K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 309K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTC309K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTC309K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 309k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTC309K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTC309K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTC309K is new and unused, you can buy RGC0805FTC309K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTC309K.
| EKZM160ELL152MJ20S | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZM160ELL152MJ20S.pdf | |
| UPM1E222MHD6CA | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E222MHD6CA.pdf | |
| UHW1H821MHD6 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H821MHD6.pdf | |
| MAL204868101E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204868101E3.pdf | |
| AFK227M16E16VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK227M16E16VT-F.pdf | |
| UCZ1J470MCL1GS | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1J470MCL1GS.pdf | |
| UUJ1J471MNQ1ZD | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1J471MNQ1ZD.pdf | |
| MAL211916331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 530 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211916331E3.pdf | |
| LLS2Z561MELA | 560µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z561MELA.pdf | |
| UUG1A103MRQ1ZD | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1A103MRQ1ZD.pdf | |
| 80MXC1200MEFCSN22X30 | 1200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 80MXC1200MEFCSN22X30.pdf | |
| 630D107G030DD2A | 100µF 30V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D107G030DD2A.pdf | |
| EKMH100VSN273MR30S | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 31 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH100VSN273MR30S.pdf | |
| 672D337H025DT5C | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D337H025DT5C.pdf | |
| B43501C5227M80 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C5227M80.pdf |