| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTC210K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTC210K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTC210K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 210k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTC210K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTC210K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTC210K is new and unused, you can buy RGC0805FTC210K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTC210K.
| UKL1H0R1KDDANA | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1H0R1KDDANA.pdf | |
| UHW1H182MHD | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H182MHD.pdf | |
| UDB1H680MRM | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UDB1H680MRM.pdf | |
| 16YXG3900MEFC16X25 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16YXG3900MEFC16X25.pdf | |
| MAL214054331E3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214054331E3.pdf | |
| MAL213828478E3 | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 30 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213828478E3.pdf | |
| B41693A7337Q9 | 330µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 320 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A7337Q9.pdf | |
| MAL209453221E3 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209453221E3.pdf | |
| 381LX151M250K202 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX151M250K202.pdf | |
| ESMH350VSN103MA25S | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN103MA25S.pdf | |
| MALIEYH07CC512H02K | 12000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 38 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07CC512H02K.pdf | |
| B43458A9109M3 | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43458A9109M3.pdf | |
| B41828A2108M | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A2108M.pdf | |
| TMK212BJ225KG-T | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | TMK212BJ225KG-T.pdf | |
| GRM32DR72E104KW01L | 0.10µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32DR72E104KW01L.pdf |