| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTC130K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTC130K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTC130K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 130k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTC130K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTC130K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTC130K is new and unused, you can buy RGC0805FTC130K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTC130K.
| 860010572003 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010572003.pdf | |
| UVZ2AR22MDD1TD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2AR22MDD1TD.pdf | |
| B41896C3827M | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 308 mOhm @ 120Hz 3500 Hrs @ 125°C | B41896C3827M.pdf | |
| MALREKB00FE233N00K | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE233N00K.pdf | |
| B41231C3279M | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C3279M.pdf | |
| 228TTA063M | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 105.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 228TTA063M.pdf | |
| 381LQ821M160H032 | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ821M160H032.pdf | |
| B43540C2827M60 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2827M60.pdf | |
| MAL215822332E3 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 114 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215822332E3.pdf | |
| B41042A6226M | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A6226M.pdf | |
| GRM0225C1E9R8CDAEL | 9.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R8CDAEL.pdf | |
| FG26C0G2J681JNT06 | 680pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FG26C0G2J681JNT06.pdf | |
| GRM15XR71C103MA86D | 10000pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM15XR71C103MA86D.pdf | |
| CBR02C309A8GAC | 3pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C309A8GAC.pdf | |
| VJ0402D1R7DXCAP | 1.7pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D1R7DXCAP.pdf |