| Manufacturer Part Number: | RGC0805FTC100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0805FTC100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0805FTC100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0805FTC100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0805FTC100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0805FTC100K is new and unused, you can buy RGC0805FTC100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0805FTC100K.
| LGU2P331MELA | 330µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2P331MELA.pdf | |
| LGU1V123MELA | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1V123MELA.pdf | |
| UVR2G3R3MPD1TD | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G3R3MPD1TD.pdf | |
| SLPX152M160H5P3 | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX152M160H5P3.pdf | |
| EKYB500ELL152MLN3S | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL152MLN3S.pdf | |
| 334CKR050M | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 502.38 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 334CKR050M.pdf | |
| EEU-TA1A222B | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1A222B.pdf | |
| EKMM401VNN271MQ40T | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM401VNN271MQ40T.pdf | |
| B43601A9277M82 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9277M82.pdf | |
| 381LX221M250A202 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M250A202.pdf | |
| B43644B9337M080 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644B9337M080.pdf | |
| B43520A6477M | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 250 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A6477M.pdf | |
| MVK35VC10RME55TP | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 23.205 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK35VC10RME55TP.pdf | |
| KY25VB222M18X20LL | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KY25VB222M18X20LL.pdf | |
| CC1206KRX7R9BB271 | 270pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KRX7R9BB271.pdf |