| Manufacturer Part Number: | RGC0603DTC105K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 105K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0603DTC105K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0603DTC105K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 105k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0603DTC105K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0603DTC105K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0603DTC105K is new and unused, you can buy RGC0603DTC105K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0603DTC105K.
| EEE-FC1V1R0R | 1µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1V1R0R.pdf | |
| ECE-A0GKS221 | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKS221.pdf | |
| 50YXG47MEFC6.3X11 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50YXG47MEFC6.3X11.pdf | |
| UVR2E2R2MED1TD | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E2R2MED1TD.pdf | |
| UPW1C121MED1TD | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C121MED1TD.pdf | |
| UPW1V222MHD6TN | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V222MHD6TN.pdf | |
| UWT1V220MCL1GB | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1V220MCL1GB.pdf | |
| TVX0J331MAD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX0J331MAD.pdf | |
| MALREKA00FG368J00K | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 200 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00FG368J00K.pdf | |
| B43540A9107M2 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 640 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9107M2.pdf | |
| ESMH401VND561MA45T | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 444 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VND561MA45T.pdf | |
| LPX391M400H5P3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX391M400H5P3.pdf | |
| B43520A6687M | 680µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A6687M.pdf | |
| CGS621T500V3C | 620µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 165 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS621T500V3C.pdf | |
| 600S1R3BT250XT | 1.3pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S1R3BT250XT.pdf |