| Manufacturer Part Number: | RGC0402DTC221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 221K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC0402DTC221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC0402DTC221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 221k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC0402DTC221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC0402DTC221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC0402DTC221K is new and unused, you can buy RGC0402DTC221K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC0402DTC221K.
| EEU-FC1E222 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E222.pdf | |
| UPJ1K271MHD6TN | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K271MHD6TN.pdf | |
| MAL225620332E3 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 161 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MAL225620332E3.pdf | |
| LGR2G101MELZ35 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2G101MELZ35.pdf | |
| 10ZLG33MEFC5X7 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10ZLG33MEFC5X7.pdf | |
| UHE0J102MPD1TA | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE0J102MPD1TA.pdf | |
| 16YXG680MEFCT78X20 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 16YXG680MEFCT78X20.pdf | |
| B41888C3128M | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C | B41888C3128M.pdf | |
| 381LQ333M010J042 | SNAPMOUNTS | 381LQ333M010J042.pdf | |
| B43508C2108M60 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2108M60.pdf | |
| B43305A9108M67 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9108M67.pdf | |
| B41458B7100M3 | 100000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.2 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B7100M3.pdf | |
| CG333U035X4C | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG333U035X4C.pdf | |
| B43740A9568M3 | 5600µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A9568M3.pdf | |
| MVH35VC22RMF60TP | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.3 Ohm 1000 Hrs @ 125°C | MVH35VC22RMF60TP.pdf |