| Manufacturer Part Number: | RCER71H221K0DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCER71H221K0DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCER71H221K0DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 220pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCER71H221K0DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCER71H221K0DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCER71H221K0DBH03A is new and unused, you can buy RCER71H221K0DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCER71H221K0DBH03A.
| ECE-A1EN221U | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN221U.pdf | |
| UWZ1A470MCL1GB | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1A470MCL1GB.pdf | |
| LGNW6151MELZ35 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6151MELZ35.pdf | |
| EET-ED2D681DA | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 219 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2D681DA.pdf | |
| UES1V331MHM1TO | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1V331MHM1TO.pdf | |
| 35PK33MEFC5X11 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35PK33MEFC5X11.pdf | |
| UPJ1H820MPD1TA | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1H820MPD1TA.pdf | |
| MALSECL00AD268EARK | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 440 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECL00AD268EARK.pdf | |
| TVA1205 | 25µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1205.pdf | |
| B43501A3686M82 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 980 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3686M82.pdf | |
| B43601A9227M67 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9227M67.pdf | |
| MAL210213332E3 | 3300µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210213332E3.pdf | |
| B41570A9339Q | 33000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41570A9339Q.pdf | |
| B43851F2105M | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 186 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851F2105M.pdf | |
| CL32A106KLULNNE | 10µF 35V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32A106KLULNNE.pdf |